• امروز : دوشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 5 December - 2022
9

بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار رمزارزها / روند قیمتی سال۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟

  • کد خبر : 1533
  • ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
بازار ارزهای دیجیتال که به نظر می‌رسد این روزها در یک روند نزولی میان‌مدت است، تا حدودی تحت تاثیر اخبار اقتصاد کلان و سیاست‌های پولی آمریکا قرار گرفته است.

بازار رمزارزها در نوامبر ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی را تجربه کرد و اغلب سکه‌ها موفق به ثبت رکوردهای قیمتی جدید شدند. اما این قیمت‌ها حفظ نشد و به میزان قابل توجهی کاهش یافت. بازار مدتی است که روندی نزولی را طی می‌کند و با اینکه بیت‌کوین اخیرا به زیر سطح حمایتی ۴۰هزار دلاری نیز ریزش داشت، مجددا توانست تا حدودی ضررهای خود را جبران کرده و اکنون در نزدیکی کانال ۴۴ هزار دلاری قرار دارد.

به گزارش متااپست به نقل از اقتصادآنلاین،در خصوص وضعیت اخیر بازار رمزارزها، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمتی و پیش‌بینی قیمت‌های آتی، مصاحبه‌ای با آرش قنبرزاده، کارشناس بازارهای مالی انجام شده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

قنبرزاده در ابتدا در خصوص تحلیل بازار ارزهای دیجیتال اظهار کرد: وضعیت بازار بسیار سخت شده است. بازار به سمتی پیش رفته که قرار نیست در سال ۲۰۲۲ مانند سال گذشته شاهد رشدهای قابل توجه برای تمام رمزارزها باشیم. یعنی به اصطلاح قرار نیست که هر رمزارزی در سینی دلار تعارف کند! حتی برای تحلیلگران بزرگ، مخصوصا افرادی که صرفا نگاه تکنیکالی دارند هم پیش‌بینی سخت است. اکنون بازار به جایی رسیده که صرفا تحلیل تکنیکالی کافی نیست و نشان می‌دهد که تا چه اندازه به بازارهای مالی دنیا وابستگی پیدا کرده است. این وابستگی در گذشته بسیار کمتر بود.

وی در توضیح هبستگی بازار ارزهای دیجیتال با سایر بازارهای مالی گفت: نسبت به شاخص دلار مشاهده می‌کنیم که همبستگی بازار منفی بوده و نسبت به شاخص‌های اس اند پی ۵۰۰ و نزدک تقریبا در حال مثبت شدن است. از این رو، وابستگی زیادی برای بازار رمزارزها نسبت به اقتصاد کلان مشاهده می‌شود و اقتصاد دنیا روی آن تاثیرگذار شده است. به همین دلیل، نگاهی که من از گذشته داشتم و اکنون بیشتر به آن می‌رسم، این است که همه چیز را در این بازار دیگر نباید تکنیکالی بررسی کرد.

مطالب خواندنی :  فعالان بلاکچین در لیست برترین شرکت‌های دنیا

این کارشناس با اشاره به اینکه روز گذشته شاخص CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده) در آمریکا ۷درصد اعلام شد که نسبت به ماه نوامبر که ۶.۸درصد بود، افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم که اگر این شاخص افزایش قابل توجهی پیدا کند، دلار قوت می‌گیرد و بیت‌کوین نزولی می‌شود. اما اگر این افزایش مقدار فاحشی نباشد که نبود، برای بازار موقتا در میان‌مدت خوب باشد.

قنبرزاده در مورد رشد اخیر بازار رمزارزها تشریح کرد: سبز بودن فعلی بازار و صعودی که انجام می‌دهد، کوتاه‌مدت است و نمی‌توان گفت برای میان‌مدت و بلندمت روند تغییر کرده و قرار است به سمت سقف قیمتی جدید حرکت کنیم. در همین حال با توجه به مدل‌هایی که از آنها اطلاع دارم، برای بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲، انتظار سقف قیمتی جدید دارم. اما این برای هفته‌ها یا ماه‌های آتی نیست. برای نیمه دوم سال تا دسامبر ۲۰۲۲ ممکن است که این سقف جدید را داشته باشیم.

وی در توضیح وضعیت آلت‌کوین‌ها گفت: اما برای آلت‌کوین‌ها قضیه متفاوت است. ما در شرایطی هستیم که دامیننس به محدوده‌ای رسیده که می‌تواند افت بیش از این را نیز تجربه کند و اتفاق خوبی برای آلت‌کوین‌ها بیفتد. اما به هیچ کس توصیه نمی‌کنم که اکنون روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام دهد. روی آلت‌کوین‌ها به عنوان نوسان‌گیر برای سال ۲۰۲۲ می‌توان حساب کرد. اما در این زمینه می‌توان پروژه‌های خوب را در نظر گرفت و احتمالا هر شت‌کوینی مانند گذشته صعود نخواهد داشت. وضعیت آلت‌کوین‌ها می‌تواند بعد از برگشت دامیننس از ۴۶-۴۷درصد صعودی شود و شرایط را نگران‌کننده کند. حال این وضعیت ممکن است با کاهش یا افزایش بیت‌کوین رقم بخورد.

این کارشناس در مورد چشم‌انداز قیمت بیت‌کوین اظهار کرد: من معتقدم که کاهش بیت‌کوین نمی‌تواند قابل توجه باشد. برخی از تحلیلگران افت قیمت بیت‌کوین را تا ۱۰-۲۰هزار دلار نیز پیش‌بینی می‌کنند، اما من این قیمت را قبول ندارم. اگر بیت‌کوین به زیر کانال ۴۰هزار دلاری افت کند ممکن است تا ۳۷هزار دلار کاهش یابد و بازار دوباره برگردد. ممکن است مدتی روند خنثی داشته باشد، اما شخصا پیش‌بینی نمی‌کنم که تا زیر ۳۶-۳۷هزار دلار افت کند.

مطالب خواندنی :  چه زمانی احتمال ٢٠٠ هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین وجود دارد؟

وی با ذکر اینکه سبز شدن فعلی بازار نیز کوتاه‌مدت است و دلیل آن را تاثیر انتشار آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده می‌داند، اذعان داشت: گفته شده که در ماه مارس به احتمال ۸۰درصد و آوریل به احتمال ۱۰۰درصد افزایش نرخ بهره را خواهیم داشت و این عاملی است که بر بازار تاثیر خواهد گذاشت. افزایش نرخ بهره باعث می‌شود سرمایه‌ای که در بازارهای مالی وجود دارد، دوباره به سمت بانک‌ها کشیده شود و این موضوع برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال یا هر بازار سرمایه‌ای نامساعد است. به دلیل این افزایش نرخ بهره، باید جوانب احتیاط را رعایت کرد و پورتفوی مدیریت شود.

قنبرزاده در توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاران گفت: من اعتقاد دارم که دارایی امن می‌تواند بیت‌کوین، اتریوم و تعدادی از آلت‌کوین‌ها که پروژه خوبی دارند، باشد. نه آلت‌کوین‌هایی که در سه چهار سال گذشته صرفا نقشه راهی ارائه کرده‌ و اعلام کرده‌اند که قرار است در آینده کارهایی انجام دهند و حتی با انجام آنها ممکن است از این به بعد تاثیر چندانی نداشته باشد؛ چرا که پروژه‌های جدیدتری مانند پالیگان، سولانا و آوالانچ، دیفای، متاورس‌ها و حتی وب ۳آمده‌اند که اکنون می‌درخشند و می‌توانند آینده را از آن خود کنند. به منظور نوسان‌گیری باید آلت‌کوین‌هایی که انتخاب می‌کنیم که با مدیریت صحیح باشد. من پیشنهاد نمی‌کنم که اکنون آلت‌کوینی را بخرید و برای دو سه سال آینده نگه دارید؛ چرا که من پایان سال ۲۰۲۲ را زمستانی برای بازار رمزارزها می‌بینم که شاید یک و نیم الی دو سال طول بکشد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که “آیا بیت‌کوین ۱۰۰هزار دلاری می‌شود یا خیر؟” گفت: در کوتاه‌مدت اگر بیت‌کوین توانایی حفظ قیمت خود در همین محدوده در ماه ژانویه را داشته باشد و به زیر ۳۷-۳۸هزار دلار افت نکند، می‌تواند شروعی برای اعداد بالاتر داشته باشد، اما سقف جدید در کوتاه‌مدت شکسته نخواهد شد.

مطالب خواندنی :  رالی صعودی بیت کوین در راه است؟

وی با اشاره به سقوط بیت‌کوین از قیمت ۶۴هزار دلار به سمت کانال ۳۰هزار در سال ۲۰۲۱ خاطرنشان کرد: در آن زمان برخی از تحلیلگران بر اساس الگوی سر و شانه بر این باور بودند که احتمالا تا کانال ۱۰-۲۰هزار دلاری هم ریزش داشته باشد. اما با بررسی اقتصاد کلان و داده‌های درون‌زنجیره‌ای، ما این اعتقاد را نداشتیم و اعلام کردیم که بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ شاهد سقف جدید خواهد بود. بیت‌کوین سقف ۶۹هزار دلار را هم زد و پس از آن در ماه نوامبر اعلام کردیم که سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها رسیکی است و حتی بیت‌کوین هم در ماه دسامبر می‌تواند ریزشی باشد که این اتفاق هم افتاد.

قنبرزاده افزود: از این رو من به شخصه انتظار ۱۰۰هزار دلاری شدن بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ را نداشتم اما این اتفاق ممکن است در سال ۲۰۲۲ بیفتد. ممکن است این قیمت بین ۱۰۰ هزار تا ۱۲۰هزار دلار باشد اما نیازمند این است که بیت‌کوین بتواند سقف قیمتی جدید را بشکند و رد کند. در ماه‌های مارس و آوریل که قرار است نرخ بهره افزایش یابد، شاهد ریزش‌هایی خواهیم بود که باید آن را نیز پشت سر بگذاریم و صبر کنیم تا وضعیت نرمال شود. پس از آن ممکن است برای اواخر سال ۲۰۲۲ شاهد رکوردهای جدید باشیم.

در نمودار ارائه شده، محدوده‌های حمایتی ‌و مقاومتی پیش روی بین‌کوین و سناریوی قیمتی که ممکن است در میان‌مدت اتفاق بیفتد را مشاهده می‌کنید.

https://dl.appest.ir/meta/2022/01/23a5e0d6a4.webp

لینک کوتاه : https://meta.appest.ir/?p=1533

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.