• امروز : دوشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 5 December - 2022
6

فایل کوین چیست؟

  • کد خبر : 1758
  • ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴
فایل کوین (Filecoin) یک سیستم پرداخت دیجیتال منبع باز، رمزنگاری عمومی و در نظر گرفته شده برای ذخیره‌سازی دیجیتال مشارکتی مبتنی بر بلاک‌چین و روش بازیابی داده است.

خالق این کوین یعنی juan benet و sergey nazarov در تاریخ ۵ جولای ۲۰۱۴ فایل کوین را به دنیا معرفی کردند. این کوین توسط پروتکل لب (Procol Labs) ساخته شده است و به کاربران اجازه می‌دهد فضای هارد دیسک بلااستفاده را اجاره کنند. مکانیزم بلاک‌چین برای ثبت معاملات استفاده می‌شود. به گفته نویسندگان فایل کوین، این یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که هدف آن “ذخیره مهم‌ترین اطلاعات بشریت” است.

به گزارش متااپست به نقل از اقتصادآنلاین،فایل کوین یک پروتکل باز است و توسط یک بلاک‌چین پشتیبانی می‌شود که تعهدات انجام شده توسط شرکت‌کنندگان شبکه را با تراکنش‌های انجام شده با استفاده از FIL، ارز اصلی بلاک‌چین، ثبت می‌کند. بلاک‌چین بر اساس اثبات تکرار و اثبات فضازمان است.

برخلاف روش ذخیره‌سازی متمرکز، فایل کوین قصد دارد داده‌ها را به صورت غیرمتمرکز ذخیره کند که در برابر مشکلاتی که در ذخیره‌سازی متمرکز رخ ​​می‌دهد مقاوم است. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز فایل کوین، از یکپارچگی مکان داده‌ها محافظت می‌کند و به راحتی قابل بازیابی است و سانسور آن دشوار است. همچنین به افراد در شبکه خود اجازه می‌دهد تا حافظان داده‌هایی باشند که ذخیره می‌کنند. علاوه بر این، فایل کوین همچنین به گره‌های شبکه‌ای که داده‌ها را در شبکه بلاک‌چین استخراج و ذخیره می‌کنند، پاداش می‌دهد.

این پروژه در آگوست ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در ۳۰ دقیقه جمع‌آوری کرد.

در آوریل ۲۰۲۱ بنیاد فایل کوین تعداد ۵۰٫۰۰۰فایل کوین به ارزش ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار به آرشیو اینترنت اهدا کرد. علاوه بر این، بروستر کاله، بنیان‌گذار آرشیو اینترنتی و وندی هانامورا، مدیر مشارکت، به هیئت مشاوران فایل کوین و بنیاد فایل کوین برای وب غیرمتمرکز پیوستند

فایل کوین چگونه کار می‌کند

شبکه فایل کوین یک شبکه توزیع شده و همتا به همتا (Peer to Peer) است که توسط همتایان فایل کوین که به روش‌های مختلف مشارکت می‌کنند تشکیل شده است.

همتایان از طریق کانال‌های امنی که از آن برای توزیع اطلاعات در شبکه استفاده می‌کنند. (شایعه‌پردازی)، برای انتقال داده‌ها بین خود و کشف سایر همتایان، ارتباط برقرار می‌کنند و برای کشف سایر همتایان، یک گروه کاملا محافظت شده مرتبط دارند که در آن اطلاعاتی مانند بلوک‌ها و پیام‌ها به سرعت جریان می‌یابند حتی زمانی که هزاران نفر از همتایان شرکت می‌کنند.

مشتریان فایل کوین همتاهایی هستند که زنجیره بلوکی فایل کوین را همگام می‌کنند و پیام‌های موجود در هر بلوک را تأیید می‌کنند که پس از اعمال، یک وضعیت جهانی ایجاد می‌کند.

مشتری‌های فایل کوین همچنین می‌توانند انواع مختلفی از پیام‌ها را با پخش آنها در شبکه منتشر کنند. به عنوان مثال، یک کلاینت می‌تواند پیامی برای ارسال FIL از یک آدرس به آدرس دیگر منتشر کند. گره‌ها می‌توانند معاملات ذخیره‌سازی و بازیابی را به ماینرهای فایل کوین پیشنهاد کنند و هزینه آنها را در حین اجرا بپردازند.

مطالب خواندنی :  جک دورسی به‌دنبال ساخت ماینر بیت کوین است

ماینرهای فایل کوین

ماینرها با اجرای انواع مختلف معاملات و اضافه کردن بلوک‌های جدید به زنجیره (هر ۳۰ ثانیه) خدماتی را به شبکه ارائه می‌کنند که برای آن پاداش‌های FIL جمع‌آوری می‌کنند. اجرای یک ماینر فایل کوین یک کار بسیار فنی با الزامات سخت‌افزاری قوی است که برای تکمیل مدارک لازم، لازم است از Lotus Miner که پیشرفته‌ترین نوع استخراج امروز است استفاده شود.

معاملات در فایل کوین

دو نوع معاملات اصلی در فایل کوین وجود دارد: معاملات ذخیره‌سازی و معاملات بازیابی.

قراردادهای ذخیره‌سازی توافقاتی بین مشتریان و استخراج‌کنندگان ذخیره‌سازی برای ذخیره برخی از داده‌ها در شبکه هستند. هنگامی که یک معامله آغاز شد، و ماینر داده‌ها را برای ذخیره دریافت کرد، به طور مکرر به زنجیره ثابت می‌کند که همچنان داده‌ها را طبق توافق ذخیره می‌کند تا بتواند پاداش جمع‌آوری کند، در غیر این صورت، ماینر بریده شده و FIL را از دست خواهد داد.

معاملات بازیابی توافقاتی بین مشتریان و ماینرهای بازیابی (که ممکن است استخراج‌کننده‌های ذخیره‌سازی نیز باشند یا نباشند) برای استخراج داده‌هایی هستند که در شبکه ذخیره می‌شوند (به روشی سریع و قابل‌اعتماد). برخلاف معاملات ذخیره‌سازی، این معاملات خارج از زنجیره انجام می‌شود و از کانال‌های پرداخت برای پرداخت تدریجی داده‌های دریافتی استفاده می‌شود.

بازیگران

بازیگران یک الگوی طراحی نرم‌افزار برای مدیریت وضعیت هستند. حساب‌ها و هر چیزی که دارای حالت است، مانند موجودی حساب، به عنوان یک بازیگر اجرا می‌شود. بازیگران معادل فایل کوین قراردادهای هوشمند در ماشین مجازی اتریوم هستند. به این ترتیب، بازیگران اجزای بسیار مرکزی سیستم هستند. هرگونه تغییر در وضعیت فعلی بلاک‌چین فایل کوین باید از طریق بازیگر ایجاد شود.

آدرس‌ها در فایل کوین:

در فایل کوین از آدرس‌ها برای شناسایی بازیگران استفاده می‌شود که شامل ۴ نوع آدرس می‌شود:

۱-آی دی آدرس

۲-آدرس بازیگر

۳-آدرس BLS

۴- آدرس کلید عمومی

آی دی آدرس

همه بازیگران دارای شناسه‌ای مانند ۹۹ هستند، یک عدد صحیح کوتاه که توسط سازنده در هنگام ایجاد بازیگر به آن اختصاص داده می‌شود. آدرس ID یک شناسه بازیگر با پیشوند F است.

آدرس بازیگر

آدرس‌های بازیگر راهی برای ایجاد آدرس‌های قوی برای بازیگرانی فراهم می‌کنند که با کلید عمومی مرتبط نیستند.

آدرس کلید عمومی

بازیگرانی که مستقیماً توسط کاربران مدیریت می‌شوند، مانند حساب‌ها، از یک جفت کلید عمومی – خصوصی مشتق شده‌اند. اگر به یک کلید خصوصی دسترسی دارید، می‌توانید پیام‌های ارسال شده از طرف آن بازیگر را امضا کنید. کلید عمومی برای استخراج یک آدرس برای بازیگر استفاده می‌شود. آدرس‌های کلید عمومی به دستگاه‌هایی مانند لجر (Ledger) اجازه می‌دهند که یک آدرس فایل کوین معتبر برای حساب شما فقط از کلید عمومی استخراج کنند. نیازی نیست از یک گره راه دور بپرسید که آدرس شناسه شما چیست.

مطالب خواندنی :  پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال اتم / محدوده حمایتی کجاست؟

آدرس BLS

یک آدرس اختصاصی برای بازیگران به هنگام امضای قرارداد و ارسال قراردادها برای سایر بازیگران است که با پیشوند اختصاصی bls12 شروع می‌شود.

چرا فایل کوین؟

این یک نمای کلی از ویژگی‌های ارائه شده توسط فایل کوین است که آن را به یک سیستم قانع‌کننده برای ذخیره فایل‌ها تبدیل می‌کند. این نمای کلی برای افرادی در نظر گرفته شده است که قبلاً در ذخیره‌سازی داده در مقیاس بزرگ، به عنوان مثال، ذخیره‌سازی ابری یا شبکه‌های ذخیره‌سازی همتا به همتا درگیر هستند.

۱-ذخیره‌سازی قابل تأیید

فایل کوین دارای فرآیندهای داخلی برای بررسی تاریخچه پرونده‌ها و تأیید اینکه آنها در طول زمان به درستی ذخیره شده‌اند. هر ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی ثابت می‌کند که فایل‌های خود را در هر پنجره ۲۴ ساعته نگهداری می‌کند. کلاینت‌ها می‌توانند این تاریخچه را به طور موثر اسکن کنند تا تأیید کنند که فایل‌های آنها به درستی ذخیره شده است، حتی اگر مشتری در آن زمان آفلاین بود. هر ناظری می‌تواند سابقه هر ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی را بررسی کند و متوجه می‌شود که آیا ارائه‌دهنده در گذشته معیوب یا آفلاین بوده است.

۲-بازار باز

در فایل کوین، معاملات ذخیره‌سازی و بازیابی فایل در بازارهای باز مذاکره می‌شود. هر کسی می‌تواند بدون نیاز به مجوز به شبکه فایل کوین بپیوندد. اجرای ماینر فقط به اتصال اینترنت و فضای خالی دیسک نیاز دارد. با کاهش موانع ورود، فایل کوین یک اکوسیستم پر رونق از بسیاری از ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی مستقل را فعال می‌کند.

۳-قیمت‌های رقابتی

قیمت‌های ذخیره‌سازی و بازیابی توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، نه بخش قیمت‌گذاری شرکت. فایل کوین ذخیره‌سازی قابل اعتماد را با قیمت‌های فوق رقابتی در دسترس قرار می‌دهد. ماینرها بر اساس فضای ذخیره‌سازی، قابلیت اطمینان و سرعت خود به رقابت می‌پردازند نه از طریق بازاریابی یا قفل کردن کاربران.

۴-حافظه قابل‌اعتماد

از آنجایی که هزینه ذخیره‌سازی پرداخت می‌شود، فایل کوین دلیل اقتصادی مناسبی برای در دسترس ماندن فایل‌ها در طول زمان فراهم می‌کند. فایل‌ها در رایانه‌هایی ذخیره می‌شوند که قابل اعتماد و به خوبی به اینترنت متصل هستند.

۵-کد منبع باز

کدی که هم کلاینت‌ها و هم ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی را اجرا می‌کند منبع باز است. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی مجبور نیستند نرم‌افزار خود را برای مدیریت زیرساخت خود توسعه دهند. همه از بهبودهای ایجاد شده در کد فایل کوین سود می‌برند.

۶-جامعه فعال

فایل کوین جامعه فعالی از مشارکت‌کنندگان برای پاسخ به سؤالات و کمک به تازه‌واردان برای شروع دارد. یک گفتگوی باز بین کاربران، توسعه دهندگان و ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی وجود دارد. اگر به کمک نیاز دارید، می‌توانید با شخصی که سیستم موردنظر را طراحی یا ساخته است، تماس بگیرید. با چت و انجمن‌های فایل کوین تماس بگیرید.

مطالب خواندنی :  مرگ از خون‌ریزی! / تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

پروژه‌هایی که فایل کوین در حال کار روی آن است

فایل کوین یک پروژه بسیار ماژولار است که خود از پروتکل‌ها و ابزارهای مختلف ساخته شده است. بسیاری از این پروژه‌ها به‌عنوان پروژه‌های خودشان وجود دارند که توسط Protocol Labs پشتیبانی می‌شوند.

۱-libp2p

یک پشته شبکه مدولار، libp2p به شما امکان می‌دهد برنامه‌های شبکه خود را بدون نیاز به زمان اجرا و خدمات آدرس، مستقل از مکان آنها اجرا کنید. در http://libp2p.io/ بیشتر بیاموزید.

۲-IPLD

IPLD مدل داده‌ای از وب آدرس‌پذیر محتوا است. این به ما اجازه می‌دهد تا تمام ساختارهای داده مرتبط با هش (Hash) را به عنوان زیرمجموعه‌های یک فضای اطلاعاتی یکپارچه در نظر بگیریم، و تمام مدل‌های داده‌ای را به عنوان نمونه‌هایی از IPLD پیوند می‌دهند، متحد می‌کند. در https://ipld.io/ بیشتر بیاموزید.

۳-ProtoSchool

آموزش‌های تعاملی در مورد پروتکل‌های وب غیرمتمرکز، طراحی شده است تا شما را با مفاهیم، ​​پروتکل‌ها و ابزارهای وب غیرمتمرکز آشنا کند. چالش‌های کد را مستقیماً در مرورگر وب خود کامل کنید و پیشرفت خود را در حین حرکت دنبال کنید.

۴-Multiformats

پروژه چند فرمتی مجموعه‌ای از پروتکل‌ها است که هدف آن‌ها اثبات سیستم‌های آینده از طریق مقادیر فرمت خود توصیفی است که امکان همکاری و چابکی پروتکل را فراهم می‌کند.

فایل کوین با کدام ولت‌ها و صرافی‌ها کار می‌کند؟

https://dl.appest.ir/meta/2022/01/237f701cc3%20(2).webp

یکی از خوبی‌های فایل کوین قابل دسترسی بودن آن از طریق اکثر صرافی‌ها و کیف پول‌های دیجیتالی دنیا است. به طوری که شما می‌توانید با داشتن یکی از Lotus و Glif Wallet به راحتی از طریق بستر صرافی‌های ترند دنیا مثل Binance,Kucoin,OKEx,phonex,Coinflex,FXT و… فایل کوین را در حساب‌های خود جا به جا کنید.

سخن آخر

بیشترین تمرکز فایل کوین بر روی سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های آینده‌دار بر مبنای پروتکل و آی‌تی است و به عنوان مثال در دنیای بازی و متاورس هنوز ورود نکرده اما از گفته‌های Juan benet می‌توان چنین برداشت کرد که کار فایل کوین تازه شروع شده است پس حتما یک نگاهی به این کوین ارزشمند بیندازید قطعا خالی از لطف نیست.

لینک کوتاه : https://meta.appest.ir/?p=1758

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.